ניסן תשט"ו - ר' יהודה לייב רסקין

מתוך Yomanim

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בליל א' דפסח בא כ"ק אדמו"ר שליט"א להאולם בו מסדרים הבחורים את הסדר, ואמר:

מען וועט פראווען דעם סדר און מען זאל ממשיך זיין אלע המשכות - ולשנה הבאה בירושלים, א גוטן יום-טוב [=יערכו את הסדר וימשיכו את כל ההמשכות - ולשנה הבאה בירושלים, חג שמח].

בשני הלילות בעת הסדרים אכלנו את האפיקומן ביחד עם כ"ק אדמו"ר שליט"א. זהו בחדר האוכל של כ"ק אדמו"ר [=מוהריי"צ] נבג"מ זי"ע, ששם עורך כ"ק את הסדר עם בערך מניין מסובים מזקני אנ"ש.

החלק השני של ההגדה אמר כ"ק אדמו"ר שליט"א בקול רם עד שהיו יכולים לשמוע מה שכ"ק אומר ובעת אמירת הנ"ל בכה מאוד מאוד. כן היה בשני הלילות. כ"ק אדמו"ר שליט"א מוזג את הכוס של אליהו לכוס שלו וכן בחזרה ואחר-כך להבקבוק של היין וכן בחזרה וכן מזה לזה וכן להיפך, כן עשה כמה פעמים, שבכלל אי-אפשר לתפוס זה, ובשני הלילות היה באופן אחר. והנה בעת המזיגה ניגנו כל המסובים והעומדים את הניגון של אדמו"ר הזקן - 'א-לי אתה'. בליל ב' אחר הסדר התוועד כ"ק אדמו"ר שליט"א ובעת מעשה היתה מונחת על השולחן הגדה. והיה כ"ק אדמו"ר שליט"א מבאר כמה עניינים מההגדה.

באמצע ההתוועדות ביקש כ"ק אדמו"ר שליט"א מאנ"ש לנגן את הניגון 'והיא שעמדה', וכמה מאנ"ש ניגנו ניגונים שונים עם התיבות 'והיא שעמדה', אבל כ"ק אדמו"ר שליט"א לא הסכים, ואמר שלא על אלו ניגונים כוונתו. וכיוון שראה כ"ק אדמו"ר שליט"א שאף [אחד] לא יודע את הניגון, התחיל לנגן בעצמו וניגן כל-כך במתיקות שאי-אפשר לתאר. והנה מעולם לא שמענו את הניגון הזה. וכ"ק אדמו"ר שליט"א ניגן כמה פעמים את הניגון עד שנתלמדנו אותו.

ההתוועדות דליל חג הפסח נמשכה בערך כשלוש שעות.